Dieta Strażników Wagi

Strażnicy Wagi to amerykański ruch promujący rozsądne odchudzanie. Twórcy diety uważają, że jedzenie, aktywność, sen, sposób myślenia – wszystko to ma znaczenie, jeśli chodzi o utratę wagi. Twierdzą również, że swój sukces można zwiększyć dzięki nowej osobistej ocenie i nauce o zmianie zachowania, która pomaga budować zdrowe nawyki, które wykraczają poza talerz. Dieta z założenia nie daje szybkiego efektu, polega na stopniowej utracie wagi, co więcej jest zdrowa, zbilansowana i nie trzeba się przy niej głodzić. Można stracić ok. 10 proc. wagi wyjściowej w  ciągu 3 miesięcy.  Dieta „Weight Watchers” znalazła się na 4 miejscu rankingu najlepszych diet oraz na 2 miejscu w kategorii diet odchudzających opublikowanym przez US News & World Report.

Na czym polega dieta Strażników Wagi?

Kilka lat temu podstawą tej diety był podział produktów na trzy grupy: zieloną, żółtą i czerwoną. 

Teraz każdy produkt ma przypisaną wartość punktową, a maksymalna liczba punktów, którą można spożyć, przydzielana jest w zależności od wieku, płci, wagi i wzrostu. Spożyte produkty wpisuje się do  pobranej płatnej aplikacji, która na bieżąco sumuje liczbę „spożytych” punktów. Dodatkowo aktywność fizyczna zwiększa dzienną ilość punktów przez co można zjeść kolejny posiłek. Warto wspomnieć, że dieta Strażników wagi podczas jej realizacji podlega kontroli uczestnika 1 raz w tygodniu. Kontrola ta polega na spotkaniu stacjonarnym lub online i monitorowaniu postępów uczestnika.

Kurs dietetyki online - Żywienie w sporcie

Grupa zielona:

  • W grupie zielonej są owoce i warzywa, które mają po 0 punktów.
  • Wyjątek to kukurydza, fasola i groszek, zaś z owoców – awokado i banany. 

Grupa żółta:

  • W grupie żółtej są produkty dość kaloryczne, o niewielkiej zawartości tłuszczu. Mają średnio po 2 punkty.
  • Należą do niej: ziemniaki, chude mięsa, ryby, pieczywo, odtłuszczony nabiał, groszek, kukurydza.

Grupa czerwona:

  • Produktów z grupy czerwonej najlepiej unikać, ewentualnie można sobie pozwolić na 6 ich porcji w ciągu tygodnia. 
  • Do tej grupy zaliczamy słodycze, słodzone serki homogenizowane i owocowe jogurty, tłuste mięso, wędliny, konserwy, filety rybne w panierkach, sery topione, a także alkohol.

Nabiał:

  • Nabiał powinno się jeść przynajmniej 2 razy dziennie, tłuszcze roślinne 2–3 razy dziennie.

Zalety diety Strażników Wagi

Z pewnością zaletą diety jest brak konieczności liczenia kalorii, liczenie kalorii jest zastąpione maksymalną liczbą punktów do wykorzystania w ciągu dnia. Dieta dodatkowo opiera się na zdrowych produktach, które są ogólnie zalecane, dzięki temu uczy dobrych nawyków żywieniowych. Dodatkowo dzięki stopniowej utracie masy ciała dieta ta nie wiąże się z pojawieniem się efektu JO-JO.

Wady diety Strażników Wagi

Dla niektórych na pewno dosyć uciążliwą sprawą jest przeliczanie produktów na punkty, dodatkowo przy złym zbilansowaniu diety może ona prowadzić do niedoborów składników odżywczych. Wadą diety może być konieczność pobrania płatnej aplikacji na smartfona.

Dieta „Weight Watchers” a tradycyjny model odchudzania

W 2011 zostało opublikowało badanie, które  porównuje skuteczność diety Strażników Wagi do tradycyjnych wytycznych dotyczących utraty masy ciała. Naukowcy badali i obserwowali 772 osoby z nadwagą i otyłością. Do grupy 1 zakwalifikowano osoby kierujące się zasadami Weight Watchers , natomiast do grupy 2 dodano osoby, które otrzymały wskazówki od lekarzy pierwszego kontaktu. Po upływie roku spadek masy ciała pacjentów w grupie 1 był dwukrotnie większy w stosunku do grupy 2. W badaniu tym za tak dobry wynik grupy stosującej dietę Strażników wagi uznano regularne spotkania i monitoring postępów w redukcji masy ciała pacjenta, ponieważ  spotkania z dietetykami podtrzymywały motywacje pacjentów. American Journal of Medicine ogłosił, że zaangażowanie pacjentów, którzy mają inne materiały edukacyjne niż papierowe oraz korzystają z niestandardowej diety  jest 9 razy większe w porównaniu do osób korzystających jedynie z papierowych materiałów i standardowej diety.

Źródła:

  • Weight Watchers Diet, U.S. News & World Report, dostęp 27.11.2017
  • Johnston, Craig A. et al. A Randomized Controlled Trial of a Community-based Behavioral Counseling Program. The American Journal of Medicine, Volume 126, Issue 12, 1143.e19 – 1143.e24.
  • Małgorzata Dziekońska, Dieta Weight Watchers – chudniemy ze smartfonem, NCEZ IŻŻ 11.01.2021.
  • Strona internetowa: https://www.weightwatchers.com/us/how-it-works

Autor: Małgorzata Jasek

5/5 - (2 votes)